Lyžařská sezóna rozhodně nekončí. Ať už lidé vyrážejí se snowboardy a lyžemi na tuzemské, nebo zahraniční hory, měli by předem zvážit neprůstřelnou pojistku a zaměřit se na výjimky. Pro vyplacení kompenzace za případný úraz je důležité třeba i to, zda poškozený nosil helmu. Pravidla pro ochranné pomůcky navíc určují i jednotlivá střediska. Opatrnost je třeba i při výjezdu mimo sjezdovku. Ve Vindicia jsme dělali statistiky a průměrná kompenzace za klasický případ nehody na svahu převyšuje 900 tisíc korun. To se blíží následkům dopravní nehody!!!
Koneckonců, úrazy vzniklé při horských sportech patří mezi ty těžší. Potkávají se zde vysoká rychlost, náročné podmínky pro rychlý zásah zdravotníků, někdy i alkohol. Výsledkem bývají v lepším případě natržené vazy, v horším pak zlomeniny a úrazy hlavy. „Při sjednávání pojištění nezapomínejte na to, že obětí nemusíte být jen vy. Srážku můžete sami zavinit, popřípadě na ní podílet vaši potomci. V zahraničí se navíc náklady na léčbu vyšplhají velmi vysoko, proto byste měli jak pojistku na úraz, tak na odpovědnost stanovit vždy alespoň na 25 milionů korun a připojistit si třeba zásah horské služby,“ doporučuje náš expert na odškodnění Tomáš Beck. Firemní statistiky uvádí, že průměrné odškodnění za úraz na sjezdovce dosahuje 920 tisíc korun.

Ochranné pomůcky – nejde jen o zákon, pravidla si určí i střediska
U pojistky je třeba velmi důkladně prostudovat její podmínky, a to i výjimky – případně si připojistit třeba rizikovější zimní kousky. „Je také nutné dodržet pravidla platná v daném státu. Některé země vyžadují povinné nošení helmy do určitého věku, jiné ho jen doporučují. Ale pozor, i ve státě, kde není tato ochranná pomůcka vyžadována zákonem, si mohou pravidlo určit jednotlivé lyžařské areály. Pokud si pak helmu sundáte a stane se vám nehoda, rozhodně to jde k tíži a odškodnění může být poníženo,“ varuje Beck. V lepším případě vám kvůli porušení podmínky jen zamítnou prodej skipasu.
Úraz mimo sjezdovku – bere se jako porušení pravidel
Většina lyžařských středisek také sportovce zavazuje k tomu, aby neopouštěli sjezdovku. I pomalý a opatrný výjezd, kdy lyžař zajede vykonat potřebu do lesa, může být v případě úrazu pro vyplacení odškodnění problematický. Provinilec si navíc může vykoledovat i napomenutí, popřípadě pokutu. Vhodné není ani sportování pár metrů od upravené sjezdovky, kdy si lyžař nebo snowboardista užívají hluboký sníh – právě ten může ukrývat například kořeny a kameny, za které už provozovatel areálu neodpovídá.
Může to znít paradoxně, ale odškodnění za úraz při extrémním lyžování mimo sjezdovku, kdy sportovce vysazuje do terénu vrtulník, pojišťovna bez problému pokrýt může. „Týká se to ale organizovaných a legálních zájezdů, kde je právě tento extrémní sport pojištěný,“ popisuje rozdíl Beck.
Alkohol cestu k odškodnění komplikuje
Ať už jste jakkoliv opatrní, pojištění a k helmě nasazujete i ochranu páteře, problematický pro získání odškodnění bude vždy alkohol. Proto je třeba zvážit, zda je moudré prokládat sportování popíjením, které může být bráno jako zásadní faktor pro vznik úrazu. A co si budeme povídat - výlety na hory jsou často spojeny i s příjemnou večerní zábavou, drinky, uvolněnou náladou, hudbou a tancem. Pokud se ale pro propařené noci probudíte a silou vůle vyrazíte brázdit manšestr, nemusí se to vyplatit. Jestliže totiž dojde k nějakému problému a vám naměří v krvi zbytkový alkohol, mohou s odškodňováním nastat poměrně velké potíže.
Takže klasicky platí všeho s mírou! :-)
Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)
Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!
Naši odborníci vám nezávazně poradí.
www.odskodnime.cz
Telefon: +420 605 921 823
Mail: [email protected]