Člověk, který se zraní při výkonu zaměstnání, má nárok na odškodnění. Podle našich statistik se průměrná kompenzace vyšplhala na téměř na milion korun. Jenže jak mají vlastně lidé po úrazu postupovat, aby se odškodnění domohli? Po úraze, zvlášť pokud je závažnější, řeší poškození úplně jiné věci než kroky k odškodnění. Většinou se snaží zajistit finanční přežití sebe i rodiny a samozřejmě léčbu. Jenže zvlášť u pracovních úrazů je k tomu, aby člověk získal maximální možnou výši odškodnění, nutné udělat vše správně.
Odškodnění za pracovní úraz se řídí zákoníkem práce a nařízením vlády 276/2015. Kompenzace se může skládat z více částí: bolestného, dorovnání mzdy, proplacení rehabilitačních pomůcek, ošetřovného i cestovného. Odškodnění zahrnuje i kompenzaci trvalých následků, může obsáhnout i doživotní renty, reflektovat psychickou újmu. A v případě úmrtí či velice vážného úrazu (který skončí třeba vigilním kómatem) mají své nároky i blízcí, respektive pozůstalí.
Výši odškodnění odráží body, jejichž hodnota roste s průměrnou mzdou. Čím horší zranění, tím více bodů a tedy i vyšší kompenzace.
Úraz je třeba nahlásit zaměstnavateli
Pokud se stane pracovní úraz a je spíše menší, například vymknutý kotník, pak se událost musí nahlásit nadřízenému. Ten informaci předá pověřené osobě, která za to zodpovídá a ta vše řeší s pracovníkem zodpovědným za bezpečnost práce, kterého má úplně každá provozovna, prodejna nebo kancelář, samozřejmě i výroba a provoz. „Spolu s ním se sepíše záznam o pracovním úraze, který podepisuje i ten, komu se úraz stal. Tento krok je velmi důležitý a nesmí se podcenit – zápis by měl detailně a pravdivě vystihnout, jak přesně k úrazu došlo a jaké byly okolnosti a přesný čas. Samozřejmě, že někdy stav zraněného neumožní, aby zápis podepsal okamžitě, ale to není problém. Podpis jde doplnit i měsíce poté, až je člověk dostatečně fit,“ vysvětluje Tomáš Beck, náš Vindicia expert na odškodnění.
Další krok je na zaměstnavateli
Po úraze přebírá aktivní roli zaměstnavatel. Celou událost by měl co nejdříve nahlásit pojišťovně, což je většinou (téměř 99 %) Kooperativa. Následně vstupuje do hry pojišťovna, požaduje dokumenty, které chce po zaměstnavateli a ten je zase posouvá na zaměstnance, který má následně následky svého zranění dokládat. Typicky lékařskou zprávou.
A zde obvykle začínají problémy.
„Jakmile se pojišťovna domůže lékařských zpráv, tak udělá svůj vlastní posudek, který může být horší než to, co by si člověk mohl nechat udělat sám. Třeba za pomoci expertů, soudních znalců, kteří vědí, jaké všechny zdravotní limity a potíže zahrnout a jak je spravedlivě a adekvátně obodovat,“ říká Tomáš Beck.
Kdo píše posudek?
U malých úrazů stačí, když to dělá ošetřující lékař. Doktor má do formuláře vypsat diagnózy. Ten formulář je nezbytná část, ale velmi zásadní je podle Vindicia přidávat i textový posudek, kde je to vše do detailu rozepsané. U větších úrazů je potřeba zajistit posudek od znalce - tady je těžké sám se k němu dostat, proto je ideální využít nějakou odbornou firmu jako je třeba Vindicia. Co ale dělat, pokud doktor vypracuje posudek, který podle vás neodpovídá vašemu reálnému stavu? Pokud s hodnocením od lékaře člověk nesouhlasí, má možnost kontaktovat znalce, který vypracuje svůj posudek, nebo se obrátit na poradenskou firmu. Většina lidí ale nebude za posudek od soudního znalce utrácet, jsou v situaci, kdy jsou tyto náklady pro ne vysoké. Vindicia proto posudky platí sama a následně je případně zahrne do své odměny.
Pojišťovna navrhovanou částku buď akceptuje, nebo se jde do sporu, který může končit až žalobou.
Trápí vás zdravotní potíže spojené s výkonem práce? Myslíte, že máte nárok na odškodnění, ale nevíte, jak reálně postupovat? Kontaktuje nás, rádi pomůžeme.
Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)
Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!
Naši odborníci vám nezávazně poradí.
Vindicia
www.odskodnime.cz
Telefon: +420 605 921 823
Mail: [email protected]