Vypnout Preloader

Následky pracovního úrazu mohou být různé - od oděrek, které se zahojí během několika dní, až po život naruby převracející dopady, kdy se člověk musí přizpůsobit zcela nové situaci. V České republice máme systém, který by měl zraněného podržet, nabídnout mu podporu a dostatek financí na to, aby situaci důstojně zvládl. A pokud se stane skutečně velké neštěstí, podpora čeká i pozůstalé. V tomto článku jsme vytvořili modelový případ, kdy se poškozený o svá práva nehlásí hned. Pojďme se na něj podívat.

Pracovní úraz je třeba hned ohlásit

Pan Karel pracoval ve skladu už pět let. Patřil mezi spolehlivé zaměstnance s dobrou pověstí, měl klasickou pracovní smlouvu, zaměstnavatelem byla poctivá firma, který platila a plnila vše, co měla. Všechno běželo hladce až do osudného dne, kdy muži při manipulaci s paletou podklouzla noha na oleji, který vykapal z poškozeného vysokozdvižného vozíku. Zavrávoral, ztratil rovnováhu a těžká dřevěná bedna mu přimáčkla nohu ke kovové konstrukci regálu.

Kolegové poskytli první pomoc, někdo zavolal sanitku a Karel si v šoku ani neuvědomil, co se děje. V nemocnici mu lékaři potvrdili zlomeninu holenní kosti. Dostal sádru a striktní pokyny k několikaměsíčnímu klidovému režimu. To s sebou samozřejmě neslo jednu jistotu: ne, do práce se skutečně hned tak vrátit nemohl a vydělávat také ne.

Smrt pri vykonu zamestnani - Odskodnime.cz

Čas na odškodnění po pracovním úrazu

Jenže když ho sanitka odvezla domů, začaly panu Karlovi hlavou vířit otázky. Co teď? Jak to bude s výplatou? Kdo mu proplatí léčbu? Nikdo mu neřekl, jak postupovat, a on sám netušil, že musí neprodleně nahlásit úraz zaměstnavateli, aby měl nárok na odškodnění. Dny plynuly a Karel se topil ve stresu. Z výplaty mu přišla jen částka odpovídající nemocenské, která stěží pokryla nájem a základní výdaje.

Situace se rychle zhoršovala. Karel si musel půjčit peníze na běžné výdaje, protože mu nikdo neřekl, že má nárok na vysoké odškodnění. Ani nevěděl, že by měl sepsat záznam o pracovním úrazu a podat žádost o kompentaci. Myslel si, že se vše vyřeší samo, jenže opak byl pravdou.

Když se po několika týdnech vydal do práce s berlemi, aby zjistil, jak to s jeho penězi vypadá, dostalo se mu jen neurčitých odpovědí. Personalista se tvářil překvapeně, že si o nic nepožádal dřív, a odkázal ho na formuláře, kterým Karel nerozuměl. Navíc mu bylo naznačeno, že firma z vlastní kapsy nic platit nechce, takže není příliš ochotná situaci aktivně řešit. Uvědomil si, že kvůli své nevědomosti možná přichází o peníze, na které má nárok.

Co by poradila Vindicia?

Jak jsme již řekli, náš modelový případ je v tomto příběhu smyšlený. Bohužel ale vůbec není vzácné, že to do takto vyhroceného stavu opravdu dojde. Jak zaměstnanci, tak často ani zaměstnavatelé vůbec netuší, jak mají vlastně postupovat, komu a jak úraz hlásit, co je k tomu potřeba. Některé firmy se stále domnívají, že odškodnění platí ze svého a snaží se pak zaměstnance od usilování o kompenzaci odradit. Proto má Vindicia pro poškozené v situaci pana Karla hned několik rad: v prvé řadě je třeba získat záznam o úraze. Pokud byla situace ve chvíli, kdy k úrazu došlo, podceněna, naštěstí jde doplnit zpětně. Pak je třeba informovat zaměstnavatele, který zase kontaktuje sovu pojišťovnu. Právě z pojistky se totiž kompenzace vyplácí!

Zraněný má nárok na odškodnění, které se skládá z celé řady položek - od bolestného, přes kompenzace psychických útrap a proplácení zdravotních pomůcek až po ztížení společenského uplatnění. Pokud se nemůže vrátit na stejnou pozici, je třeba se bavit o rentách, odstupných a podobně.

Chcete vědět více? O správném postupu po pracovním úrazu si přečtěte v našem starším blogu.


Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)


Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!

Naši odborníci vám nezávazně poradí.

Vindicia

www.odskodnime.cz

Telefon: +420 605 921 823

Mail: [email protected]


Sdílet článek s přáteli / kolegy: