V Česku se ročně stane více než 40 000 pracovních úrazů, které si vyžádají alespoň třídenní pracovní neschopnost. Pro představu, je to v podstatě středně velké tuzemské město! Lidé často netuší, na co mají v takovém případě právo – a už vůbec neví, jak je na tom s penězi v případě, že nemohou následkem úrazu vykonávat tu stejnou práci.
Nutno říci, že tápou i samotné firmy. Některé se snaží být nápomocné a vše ohledně kombinace pracovní úrazy – mzda zjišťují spolu se zaměstnancem, jiné odmítají udělat i to, co jim přikazuje zákon. Česká legislativa totiž na tyto situace myslí a snaží se vytvořit takové prostředí, kdy je o člověka raněného v práci postaráno. Na co mají tedy lidé ze zákona právo? Kromě klasické kombinace bolestné, ošetřovné, cestovné, proplacení zdravotních pomůcek, ztížení společenského uplatnění, je to především otázka výplaty a dané pracovní pozice.
Vážný úraz a práce: jak to s ní vlastně je?
Podle zákona by se nemělo stát, že se člověk během práce zraní, má vážné následky a kvůli tomu se ocitne bez prostředků na ulici. Podíváme se na situaci na modelovém, vymyšleném případu paní Heleny.
Paní Helena byla šest let zaměstnána na pozici svářečky ve velké firmě. Protože je podobného personálu v regionu nedostatek, společnost si své pracovníky hýčkala přátelským prostředím, ale i výbornými platovými podmínkami. Paní Helena nosila domů asi padesát tisíc korun a byla velmi spokojená. Bohužel se v zaměstnání stala nehoda, která paní Helenu poslala do nemocnice, ze které se vrátila s velmi omezenou funkčností jedné ruky. Rázem bylo jasné, že je se svařováním konec. Firma byla celou dobu ženě velmi nápomocná, spolupracovala s experty, které si žena na proces odškodnění najala. Na konci bylo nutné jednat o tom, jak to bude s budoucností zaměstnankyně. Návrat k výborně placené práci svářečky nepřicházel k úvahu. Experti na odškodnění nadhodili téma nabídky alternativní pracovní pozice, o které paní Helena vůbec netušila.
O co jde? „Pokud se zraníte v práci a poté už kvůli zdravotním omezením nemůžete vykonávat původní pozici, zákon přesně říká, jaký má být postup. Firma má povinnost nabídnout vám jinou pozici, na které vám stav umožňuje pokračovat. Ovšem, a to je zásadní, za stejné peníze! Platí totiž pravidlo o jiné pozici se stejnými penězi,“ zdůrazňuje náš expert Tomáš Beck.
Pracovní úrazy a mzda: firma by měla spolupracovat
Ale zpátky k modelovému příběhu paní Heleny. Ta o možnosti pokračovat ve stejné společnosti i přes zranění vůbec nevěděla a zaskočena se zdála i její původní firma. Nakonec se uvolnilo místo vrátné, které paní Helena přijala a vykonávala o mnoho méně náročnou a odpovědnou práci – ovšem za padesát tisíc, které předtím brala za těžkou a kvalifikovanou práci svářečky. Byla ráda, že ve firmě mohla zůstat a trošku si myslí na to, že by jednou mohla povýšit do pozice kontrolorky kvality, na kterou by jí zdraví stačilo.
Je jasné, že jsou některé pracovní úrazy tak těžké, že by člověka mohly následky finančně zlikvidovat po zbytek života. „Právě proto zákony myslí na ochranu lidí. A co by se vlastně stalo v případě, že by se paní Helena a její firma ohledně dalšího vývoje nedohodly? Pokud by se nenašla žádná pozice, kterou by žena mohla vykonávat, pak by měla nárok na vyplacení 12 platů a následně i na celoživotní rentu,“ uvádí Vindicia. A připomíná zásadní fakt: odškodnění neplatí firma ze své kapsy, pro podobné případy je ze zákona pojištěna.
Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)
Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!
Naši odborníci vám nezávazně poradí.
Vindicia
www.odskodnime.cz
Telefon: +420 605 921 823
Mail: [email protected]